در حال بارگزاری....
دانلود

علایم بیماری تیرویید و راه های تشخیص آن

اکثر افراد نمیدانند آیا دچار بیماری تیرویید هستند یا خیر،این ویدیو به شما کمک میکند تا اطلاعات کاملی از این بیماری دریافت کنید.


آیا هر روز بیشتر از قبل، احساس خستگی و کسالت می کنید. آیا در تمرکز و فعالیتهای مغزی خود با مشکل روبه رو شده اید؟ افزایش وزن ، احساس لرزش یا ریزش مو پیدا کرده اید؟ و یا در مورد شما عوارض دیگری دیده می شود . ممکن است ، بی قراری، تعرق زیاد بدن و اضطراب، گریبان گیر شما شده است. غده تیرویید، در تمامی این عوارض می تواند نقش داشته باشد. این غده، تنظیم کننده تمامی بخش های بدن است و گاهی اوقات ، دچار اختلال در عملکرد می شود؛ مخصوصاً در خانم ها. انجام درمان مناسب و به موقع منجر به بهبود وضعیت بدن و جلوگیری از مشکلات و بیماری های جدی تر می گردد.

تیرویید چیست؟
تیرویید غده ای پروانه ای شکل در اطراف گردن است . با ترشح هورمون هایی برای کنترل سرعت متابولیسم بدن، انرژی را به سلول های بدن منتقل می کند.
بیماری تیرویید، می تواند با تغییر در میزان ترشح هورمون ها ، باعث کاهش یا افزایش سوخت و ساز بدن شود. زمانی که میزان هورمون ها به شدت کاهش یا افزایش پیدا کند، علایم و مشکلات متفاوتی را در بدن ایجاد خواهد کرد.

افزایش یا کاهش وزن بدن
تغییر در وزن بدن، بدون هیچگونه علت خاصی، شایع ترین نشانه بدکاری غده تیرویید است. افزایش وزن بدن ، بدلیل کاهش میزان ترشح هورمون هاست که به این وضعیت hypothyroidism یا کم کاری تیرویید می گویند. در مقابل اگر تیرویید بیش از حد نیاز بدن، هورمون ترشح کند، باعث کاهش وزن شده و به این حالت hyperthyroidism یا پرکاری تیرویید می گویند. کم کاری تیرویید در میان افراد بسیار شایع تر است.

ورم در اطراف گردن
ورم و بزرگ شدن ناحیه اطراف گردن، بیانگرکارکرد نادرست غده تیرویید است. گواتر، یک بیماری است که هم در اثر پرکاری و هم در اثر کم کاری تیرویید، بوجود می آید. گاهی تورم اطراف گردن ، ناشی از سرطان تیرویید یا ایجاد غدد سرطانی یا توده هایی هستند که داخل غده تیرویید، رشد می کنند و ربطی به کارکرد خود تیرویید ندارند.

تپش قلب یا تغییر در ضربان قلب
هورمون های تیرویید بر تمام اعضای بدن، حتی بر سرعت تپش قلب، تاثیر می گذارند. کسانی که دچار کم کاری تیرویید می شوند ، متوجه کاهش ضربان قلب می شوند. در مقابل پرکاری تیرویید، منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ همچنین فشار خون را بالا برده و فرد احساس تپش قلب می کند.

تغییر در انرژی و حالات شخص
اختلال در کارکرد تیرویید، به شکل قابل توجهی سطح توانایی و حالات روحی فرد را، تغییر می دهد. با کم کاری تیرویید ، فرد احساس کسالت، خستگی و افسردگی می کند. با پرکاری تیرویید علایمی همچون اضطراب، مشکلات خواب، بی قراری، و تحریک پذیری در فرد ظاهر می شود.

ریزش مو
ریزش مو، نشانه دیگری از عدم تعادل هورمون های تیرویید در بدن است. هر دو نوع پر کاری و کم کاری تیرویید، منجر به ریزش مو می شود. در اکثر مواقع با درمان اختلالات هورمونی، موهای ریخته شده دوباره رویش پیدا می کنند.

احساس سرما یا گرمای زیاد
اختلال در کار تیرویید ، توانایی بدن در تنظیم دما را از بین می برد. افرادی با علایم کم کاری تیرویید احساس سرما بیش از حد معمول کرده و افراد پرکار تیرویید تاثیری کاملاً برعکس یعنی احساس گرما و تعرق بیش از حد دارند.
سلامت نیوز: علایم بیماری تیرویید و روش های درمان


8 مرداد 96